© 2019 MB Megasonus

Mikšerinis pultas "žaliems"

07.17.2014

Mikšeris, pultas arba audio konsolė – tai prietaisas skirtas sumuoti ir apdoroti audio signalus.

Daugumai muzikantų jis yra puikiai pažįstamas, bet ne visi moka juo taisyklingai naudotis.

Kiekvienas mikšeris turi šias sudedamąsias dalis: (žr. 1 pav.)

Mic In – Mikrofoninis stiprintuvas, skirtas prijungti mikrofonus.

Line In – Linijinis įėjimas, visiems kitiems garso šaltiniams, kurie turi linijinį išėjimą (Line Out), pvz., klavišiniai instrumentai, CD grotuvai ir t.t.

Insert – Įterpimas – skirtas pajungti išorinius Compressor Gate tipo dinaminio apdorojimo prietaisus, (tokius kaip kompresorius, geitas).

Gain – Įėjimo lygio/jautrumo reguliavimas.

HPF (hi pass filter) – Žemus dažnius „nupjaunantis“ filtras. Ši funkcija naudojama „nupjauti“ žemus dažnius ~50 – 120Hz srityje. Dauguma garso režisierių šį filtrą laiko įjungtą visiems kanalams, išskyrus bosiniams instrumentams ir CD grotuvams.

48v (Phantom power) – Fantominis maitinimas naudojamas kondensatoriniams mikrofonams maitinti. Svarbu: pirma prijungiamas mikrofonas, tada įjungiamas maitinimas, atjungiama priešinga tvarka: pirma – maitinimas, tada – mikrofonas.

EQ – Garso tembro reguliavimo įrankis. Jis yra kiekviename pulte, skiriasi tik jo tipai. Mažuose mikšeriuose dažniausiai sutinkami trijų juostų ekvalaizeriai – aukštų, vidurinių ir žemų dažnių, su fiksuotais dažnių juostos parametrais. Didesni pultai turi pilną arba dalinę parametriką, kuri leidžia pasirinkti dažnį ir jo plotą.

Send (Siuntimai) – Skirstomi į prieš (pre) ir po (post) šliaužiklio(fader). Tai reiškia, kad siuntimas prieš šliaužiklį siunčia kanalo signalą į tam tikrą papildomą išėjimą (aux), nepriklausomai nuo šliaužiklio padėties. Šis siuntimas naudojamas monitorinėms linijoms. Po šliaužiklio siunčiamo signalo lygis priklauso nuo jo padėties. Šis siuntimas naudojamas efektuotei (siųsti signalą į reverberacijos ar kitokį garso procesorių).

Pan (Panorama) – Signalo balansas tarp kairės ir dešinės pusių.

Mute – Kanalo išjungimas.

PFL – Pasiklausymas prieš šliaužiklį. Naudojamas pasiklausyti tam tikrą mikšerinio pulto kasetę (kanalą) per ausines ar dedikuotą išėjimą, taip pat, jį paspaudus, garso indikatorius rodo to kanalo įėjimo lygį.

Fader (Šliaužiklis) – kanalo, arba kitaip mikšerinio pulto kasetės, garso lygio valdymas.

Prieš naudojantis įrenginiu, visada rekomenduojame perskaityti vartotojo instrukciją.

 

Patarimai pradedantiesiems vartotojams kaip pradėti darbą mikšeriniu pultu:

 

Suprasti mikšerio veikimo principą padeda paaiškinimas kaip juo keliauja audio signalas. Daugumoje mikšerių signalo kelias prasideda nuo „viršaus“ įėjimų sekcijos ir keliauja į apačią kanalo moduliu per įvairius reguliatorius iki šliaužiklio. Toliau visi šliaužikliai yra sumuojami ir ju bendra suma valdoma pagrindiniu Master šliaužikliu.

 

Prieš pradedant darbą mikšeriniu pultu, rekomenduojama nuleisti visus šliaužiklius, visas Gain, Send rankenėles laikyti visiškai užsuktas. EQ palikti neutralioje padėtyje – per vidurį.

Sujunkite visus reikalingus įėjimus ir išėjimus.

Pakelkite pagrindinį šliaužiklį iki 0 dB žymos.

Norimo įgarsinti kanalo PFL įspauskite (tam, kad matytumėte įėjimo lygio parodymus indikatoriuje).

Įsitikinkite, ar signalas tikrai paduodamas į pulto kasetę. Jei tai yra instrumentas ar balsas, nurodykite, kad būtų rodomas didžiausias garsas.

Jautrumo rankenėlę sukite iki indikatorius rodys 0 dB lygį, esant maksimaliam šaltinio signalui, gali keliais decibelai viršyti 0 dB ribą, bet jokiu būdu negali užsidegti raudona lemputė, signalizuojanti signalo perkrovą.

Lėtai kelkite kanalo šliaužiklį iki 0 dB žymos, jei mikrofonas pradeda „užsivedinėti“ nepasiekus 0 dB, sumažinkite įėjimo lygį.

Išjunkite PFL.

Dabar galite pradėti reguliuoti kanalo tembrą ar naudoti siuntimo (send) funkciją.

Procedūrą pakartokite likusiems kanalams.

Įsitikinkite, ar pulto išėjimo signalas neviršije leistinos ribos. Laikas nuo laiko patikrinkite signalo lygius.

 

 

Share on Facebook
Please reload

Svarbiausi

Akustika Lietuvos Respublikos Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Ovaliojoje salėje

March 12, 2019

1/4
Please reload

Naujausi
Please reload

Ieškoti pagal kategorijas
Please reload

Sekite mus
  • Facebook Basic Square